OBIČAJI I PORUKE ZA BADNJI DAN I BOŽIĆ; U BEOGRADU naložen BADNJAK ispred HRAMA SVETOG SAVE

Pravoslavni vernici u Srbiji danas slave Badnji dan kada se u hramovima i domovima pale badnjaci i služe povečerja uoči Božića. Ovo su najradosniji hrišćanski praznici i povod za veselje kada označavamo rođenja Isusa, Božijeg sina.
Kao što znamo iz predanja, kakav je i običaj i tradicija – naveče Badnjeg dana, na Badnje veče, loži se badnjak. Ovo mlado drvo, obično hrastovo, simboliše Hrista i njegov ulazak u svet. Loženje badnjaka predstavlja toplinu Hristove ljubavi. Zatim, badnjak je podsećanje na drvo koje su pastiri doneli u pećinu i koje je pravedni Josif založio kako bi se tek rođeni Bogomladenac zagrejao u hladnoj pećini. Badnjak je simbol novog života i nade. Ima još jedno tumačenje: badnjak je nagoveštaj Hristovog stradanja i Njegovog Krsta. Ime badnjak povezano je sa rečju “bdeti” (stsl. bad) budući da se na taj dan bdelo čekajući rođenje Gospoda i Spasa Isusa Hrista. Slama koja se unosi u kuću podsećanje je na onu slamu iz jasala na koju je Presveta Bogorodica položila tek rođenog Gospoda. Tamjan kojim se kadi kuća, kao i darovi koji se stavljaju u slamu, podsećanje su na darove koje su doneli mudraci sa Istoka i njima darovali Novorođenog Hrista.
Tradicionalno paljenje badnjaka na Badnji dan organizovano je danas i ove godine, oko 16 časova ispred Hrama Svetog Save u Beogradu, u prisustvu sveštenstva Srpske pravoslavne crkve (SPC) i manjeg broja vernika.
Zbog pandemije korona virusa vidno je smanjen broj prisutnih ispred Hrama.
Vernici koji su odlučili da prisustvuju paljenju badnjaka, pridržavali su se epidemioloških mera i većina njih je nosila maske.
Badnjak je osveštao mitropolit dabrobosanski Hrizostom, koji posle smrti patrijarha Irineja predsedava Sinodu SPC.
-“Smisao i poruka ovoga praznika je da Bog silazi na zemlju. Zemlja je najsvetlija tačka u orbiti jer je Bog izabrao Zemlju da ona bude podnožje njegovim nogama i zato čuvajmo ovaj svet, našu zemlju, prirodu” – jedna je od svetih poruka na ovaj važan dan.
„Božić je prilika da sve te nevolje odagnamo od sebe i damo sebi više radosti i veselja u našim domovima, porodicama, narodu i našoj crkvi. Pobedićemo sve, milošću i blagoslovom Božijim, jer Bog je došao da bude s nama i zato se radujmo i večeras i sutra i sve naredne dane“, rekao je mitropolit Hrizostom.